Görev #006

Kullanıcı Profili

UI Göreviniz 🎯

Merhaba, UIX101’deki #006 numaralı görevinizde tekrar beraberiz!

Bugünkü göreviniz bir “Kullanıcı Profili” veya “Kullanıcı Kartı” tasarlamak.

Üyelik gerektiren her sitede veya uygulamada gördüğümüz, fakat belki de her zaman dikkat etmediğimiz bu ekran, bazen sadece panelde kullanıcının ayarlarını, bazen de üyeler arasında ortak sunum olarak karşımıza çıkıyor. Hangisi olursa olsun bu kartlar (sayfalar) kullanıcının, o platforma has, bilgilerinin düzenli bir şekilde sunulduğu ara-yüzler olarak karşımıza çıkıyor.

Bu görevinizde, ister kullanıcılar arası açık profili, isterseniz de kullanıcının bu ekran için verilerini girdiği ekranı (veya ikisini bir arada?) tasarlayabilirsiniz.

İlham 🎨

Örnek çalışmalara göz atın:

Bribble için https://dribbble.com/search/UI-006
Behance için https://www.behance.net/search/projects?search=UI+006

 

UIX101‘de her gün UI yapmaya değil, “UX için UI” yapmaya yönlendiriyoruz.

Unutmayın ki; portfolyonuza ekleyeceğiniz ve UX’i, yani Kullanıcı Deneyimini, gözeterek yapacağınız çalışmalar çok daha değerli olacaktır!


Çalışmanız aşağıdaki durumlardan biri veya birkaçı için çözüm üretebilir :

 • Instagram profil sayfasını baştan tasarlamanız isteniyor. Tasarımcısı siz olsaydınız, bu profil sayfası ne kadar farklı olurdu?
 • Son teknoloji bir Araç Güvenlik Sistemi için kullanıcı profili sayfasını oluşturun. Kullanıcı Deneyimini ön planda tutarak, aracıyla ilgili bilgileri de içermesi isteniyor.
 • Bir çöpçatan uygulaması için, diğer kullanıcılara açık olacak kullanıcı profil sayfasını tasarlayın.
 • Hızlı kitap alışverişi uygulaması için mobil ve masaüstü için ayrı ayrı kullanıcı profil sayfalarını oluşturun. Burada kullanıcının son okuduğu (veya satın aldığı) kitap, beğendiği alıntılar ve bir puanlama sistemi düşünebilirsiniz.
 •  Yeni bir E-spor platformu için kullanıcı profil sayfasının masaüstü tasarımını sketch + wireframe + final hallerini tasarlayın. Mini-case study halinde sunabilirsiniz.
 •  Bir diyet uygulaması için kullanıcıların profil sayfalarını tasarlayınız. Renk olarak yumuşak tonlar tercih edilebilir.

 

 

Günün Ücretsiz Kaynakları

Bazen çalışmak üzere bilgisayarın başına oturduğumuzda veya tableti elimize aldığımızda en çok ilk adımda zorlanırız. İlham bir türlü gelmez. Böyle zamanlar veya farklı alternatiflere de bakmak istediğinizde kullanabileceğiniz 5 web sitesini sizle paylaşmak istiyoruz.

 1. appshots.design
 2. footer.design
 3. refero.design
 4. curated.design
 5. a-fresh.website

Hangisini daha faydalı buldunuz? Hangisini kullanmak daha kolay geldi? Lütfen bizi de etiketleyerek yorumlarınızı dilediğiniz sosyal platformda paylaşın 😉

 

Paylaş ve Görünür Ol

Tasarımını Behance, Dribbble, LinkedIn veya Twitter’a #dailyui etiketi ve görev sıra numaranızla gönderin (örn. “#006 numaralı #UIX101 görevimi tamamladım. #006 #dailyui“)

Önceki

Uygulama İkonu (Logosu)

Sıradaki

Defne Gençler’den UIX101’e Özel Proje İncelemesi